Pokud jste se rozhodli pro koupi zahradního skleníku, věřte, že jaro a podzim je to nejvhodnější období. Na jaře ho využijete k předpěstování a urychlení růstu rostlin nebo mnohých druhů zeleniny a na podzim poslouží k přezimování přenosných rostlin a květů, které nesnesou chlad a mráz.
Při výběru je dobré nezaměřovat se pouze na cenu, ale brát ohled i na velikost, materiál a typ výplně... V potaz berte i možnost otevírání dveří, jakým způsobem je ošetřeno větrání skleníku a zda je možné dokoupit i příslušenství do skleníku – police, otvírač střešního okna a tak podobně.
Velikost
Vhodná velikost se odvíjí od toho, jestli Vám postačí menší, pro pár druhů zeleniny nebo budete potřebovat větší skleník, kde se bude o rostliny starat celá rodina. Mějte na paměti, že pro pohodlnou manipulaci a snadný pohyb uvnitř, je dobré zvolit skleník, který má minimálně 2 metry.
Větrání
Hlavně v teplých, letních dnech dochází k přehřívání vnitřních prostor ve skleníku, což může rostlinky až „uvařit“. Navíc pohybovat se v přehřátém skleníku není dobré ani pro lidský organismus! Proto je důležité, aby byl skleník dobře odvětrán, tím předejdete přehřátí a zároveň odvedete přebytečnou vlhkost a zajistíte výměnu vzduchu. Větrat nemusíte pouze ventilačními okny, ale i vchodovými dveřmi. Pozor dejte na větrání časně zjara, chladný vzduch a průvan by mohl rostlinám uškodit. Můžete využít i automatické otvírače, které fungují na principu hydrauliky. Zvyšující se teplota ve skleníku vytahuje píst, který otevírá otvírač. Tím automatické větrání pracuje za vás.
Materiál konstrukce
Na výběr máte ze tří druhů – hliník, ocelové profily a pozinkovaný plech. Většina dnešních skleníků je vyrobena právě z hliníku. Je lehký, nerezavějící a odolnější vůči větru i sněhu.
Materiál skleníku/výplň
Krom klasického skla, jehož nevýhodou je riziko rozbití, můžete zvolit polykarbonát či polymetylakrylát. Co je to vlastně polykarbonát? Polykarbonáty patří mezi termoplastické polymery čili termoplasty. Snadno se zpracovávají např. vstřikováním nebo lisováním za tepla. Mají dobrou tepelnou odolnost, odolnost proti nárazu a dobré optické vlastnosti, jsou tak velmi vhodné pro použití zasklení moderních hobby skleníků určených širokému spektru zahrádkářů. Materiál výplně je většinou UV stabilizovaný a někteří výrobci zaručují záruku na polykarbonátový materiál až 10 let. Jedná se například o skleníky LUX, Komfort, VeGA, Titan…
Skleník u zdi
Pokud jste limitování velikostí Vaší zahrady a zároveň si přejete efektivně využít prázdné zdi, například domu, kůlny apod., můžete skleník přistavět ke stěně domu a využít tak přívodu vody či elektřiny.
Fóliovník x pařeniště
V případě, že nepotřebujete klasický skleník a zároveň chcete ušetřit, vyplatí se sáhnout po fóliovníku. Fóliovník je levnější alternativa skleníku a slouží pro pěstování zeleniny v letním období. Při výběru dbejte na to, aby konstrukce byla masivní a bytelná a zároveň také lehce skladná, na konci sezóny. Výhodou jsou jeho rozměry i možná změna stanoviště. Nevýhodou jsou náklady na pořizování nové fólie, zhruba každých 5 let. I ve fóliovníku dbejte na správné odvětrávání.
Hledáte nějaký kompromis mezi skleníkem a fóliovníkem? Doporučujeme pařeniště. Pařeniště je vlastně malý, přízemní skleník, který je vhodný pro předpěstování sazenic a pěstování za všech klimatických podmínek. Větrá se pomocí oken, kde dbejte na to, aby byla opatřena podporou a mohla tak zůstat otevřená.
Tip na závěr: Pokud skleník necháváte přes zimu venku, odstraňujte z jeho střechy zbytečně velkou vrstvu sněhu nebo ledu. Šetříte tak jeho stěny a konstrukci a prodlužujete tím životnost.
![]() |
|