Jak vybrat rotoped
První rotopedy se začaly objevovat už koncem 19. století, jako tréninkový stroj závodníků v zimních měsících. V dnešní době se používají spíše ke cvičení, zlepšení fyzické kondice, formování postavy nebo třeba hubnutí. Své uplatnění si našly i při rehabilitacích po úrazech či v posilovnách.
Moderní rotopedy jsou vybaveny mikropočítačem, který dokáže sledovat vydanou energii, tep, mnohdy i spálené kalorie a další údaje podle toho, co daný typ právě nabízí. Zátěž je nastavitelná setrvačníkem, buď ručně kolečkem anebo elektronicky plusem/minusem, od lehké jízdy až po těžké stoupání do kopce.
Pokud bydlíte například v paneláku, je lepší rotoped s magnetickým brzdným systémem, je totiž tichý, a to díky přibližování magnetu k setrvačníku. Páskový brzdný systém se řadí mezi nejjednodušší systémy, ty bývají obvykle hlučnější a mají nevyrovnaný chod.
Jak vybrat rotoped
Dejte pozor, jak často a kdo bude rotoped používat. Důležité je také respektovat maximální zatížení stroje a výšku cvičícího.
V případě, že do rotopedu nechcete příliš investovat a spokojíte se s jednoduchou obsluhou a méně funkcemi, vyplatí se Vám manuálně ovládaný rotoped, výhodou je i jeho nízká pořizovací cena, okolo 3000,-.
Pro náročnější uživatele je tu připraven rotoped s ergometrem, tyto stroje mají možnost nastavení profilu tratě, komfortní obsluhu, ale také vyšší cenu, okolo 7000,-.
Při výběru dejte velký pozor na sedlo! Není pravdou, že velké sedlo Vám zajistí pohodlné sezení. Volte raději anatomicky tvarovaná sedla nebo například sedla gelová. Zaměřte se i na to, jestli má rotoped nastavitelnou výšku sedla, aby se Vám pohodlně cvičilo a hlavně sedělo.
Nepodceňujte ani řídítka rotopedu. Správné nastavení jejich polohy je nezbytné pro dosažení kýžených výsledků. Pro bezpečné cvičení jsou důležité i pedály, ty by měly být vyvážené a s nastavitelnými páskami pro pohodlné uchycení nohy.
Efektivní cvičení
Ještě před tím, než usednete na rotoped, dopřejte si krátkou rozcvičku na protažení a rozehřátí svalů, nebude Vás po jízdě bolet celé tělo. Začínejte pozvolna s lehkou zátěží a postupně přidávejte. Ke konci opět snižte zátěž, tím uvolníte namáhané svaly a vydýchejte se. Ke spalování tuků dochází v průměru po 30 minutách cvičení.
Přijde Vám jízda na rotopedu příliš monotónní a dlouhá? Zpestřete ji dobrým filmem nebo oblíbenou hudbou, čas bude plynout přeci jen o trochu rychleji.
Pokud nevíte, jaký rotoped vybrat, podívejte se do naší akční nabídky rotopedů.